niedziela, 16 sierpnia 2009

Zabijamy chwasty, wybieramy lampki

Tym razem króciutko, bo padamy po weekendzie ;)

Dzisiaj spryskaliśmy "ogród" środkiem chwastobójczym, więc pewnie za kilka dni będzie widać na jakim poziomie jest grunt w stosunku do krawężników :)  Z pracami nad projektem nie ma więc pośpiechu, bo na efekty działania środka chwastobójczego będziemy musieli poczekać przynajmniej do końca sierpnia.

Zaczynamy zatem poszukiwania inspiracji dla oświetlenia. Naszym ulubionym miejscem na wybór jest katalog on-line: http://slvbyspotline.pl
Aha, ostatnio zakupiliśmy kilka lamp na elewację domu (http://slvbyspotline.pl/main.php5?g_page=209&g_menu=235&g_arnr=227065) i ... na dno oczka przed ścianą wodną :)))))))

I kilka porad na koniec:
  1. Jeśli używamy silnego środka chwastobójczego (polecamy Roundup), zróbmy to przy bezwietrznej pogodzie. To zagwarantuje nam możliwość dalszej koegzystencji z sąsiadami, którzy mają już urządzone ogrody.
  2. Lampy ogrodowe muszą mieć klasę ochrony na poziomie IP68. To zapewni nam bezpieczeństwo, a im długowieczność.
  3. Lampki kupujemy w niemieckich sklepach internetowych, ich ceny są wtedy na poziomie oświetlenia dostępnego w Praktikerze.

środa, 12 sierpnia 2009

Kolejne rysunki i ... zdjęcia z Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Jak się dowiedzieliśmy, właścicielem ogrodu japońskiego w Janowicach jest albo jedyna, albo jedna z niewielu osób w Polsce, która rzeczywiście uczyła się od Japończyków, co już samo w sobie jest naprawdę godne podziwu i co tu ukrywać: powodem do zazdrości :)

Kilka kwestii do wyjaśnienia na ten tydzień:

1. betonowe [paskudne] krawężniki wokół domu
męczy i dręczy mnie sprawa tych betonowych ograniczników wokół domu i poddaję jeszcze raz ten problem dyskusji: otóż poza miejscem gdzie rośliny mają przylegać do domu, gdzie ten ogranicznik ma sens - rośliny nie zawilgacają fundamentów, to w pozostałych miejscach, gdzie będzie na podłożu kamień nie ma on technicznego uzasadnienia, a najładniejszy to on nie jest.  Nie można go potraktować jako ogranicznik dla tych czarnych kamieni, bo z tego co widziałam to jest położony niżej. Dlatego też proponuję aby z niego zrezygnować, a czarny kamień wykorzystać w okolicach tarasu.
Betonowe krawężniki są ok. 5-6cm poniżej krawężników granitowych. Jeśli te ostatnie mają wyznaczać poziom żwiru, to beton mógłby stanowić wsparcie dla elementu oddzielającego dwa rodzaje żwiru. Jak już wspominałem zależałoby nam na pasach czarnych otoczaków wzdłuż muru, ponieważ dokładnie takie samo rozwiązanie mamy   w e w n ą t r z   domu :)))

2. kamienie i oświetlenie wokół tarasu/ów
w załączniku przesyłam plik sketchupa z propozycją oświetlenia połączonego z kamieniami czarnymi. Plik zawiera dwie możliwości w jednym - nie do zastosowania razem ale do wyboru - albo światło spod tarasu z linii ledowej lub światełka najazdowe  rozmieszczone wśród kamieni.
oświetlenie przy tarasie:

w kolejnym pliku prosty schemat obu rozwiązań. Myślę, że technicznie nie powinno być problemu.
oświetlenie tarasu:


Przy tym rozwiązaniu wydaje mi się, że czarne kamienie powinny pojawić się tylko w tym miejscu (wokół domu). Ale oczywiście jest to tylko propozycja do rozważenia zarówno jeżeli chodzi o sposób oświetlenia tarasu jak i użycia czarnych kamieni.

Mamy nadzieję, że projekt nie rozwija się zbyt chaotycznie, ale takie "drobiazgi" mają istotny wpływ na rozmieszczenie pozostałych elementów.
Co do oświetlenia, bardziej podoba nam się koncepcja z lampami najazdowymi.
Jeśli chodzi o czarne otoczaki, to zgadzamy się, że nie muszą być one wokół całego domu.

Uff... Kolejne trudne decyzje podjęte...
PS. nareszcie udało mi się przegrać zdjęcia z Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu.
Nic imponującego - raczej krótki reportaż:


środa, 5 sierpnia 2009

Spotkanie - linki - inspiracje ...

Kolejne spotkanie z Panią Projektant - tym razem w Łodzi. Po drodze oczywiście arboretum :)

Pani Monika proponuję zacząć od usuwania ok. 5 cm powierzchniowej warstwy: w tej chwili to trawa i chwasty. Jest to szczególnie istotne w tylnej części ogrodu, bo jeżeli poziom gruntu pozostanie taki sam, to poziom kamieni będzie prawie równy poziomowi tarasów.
Nie ujmując nic Panu, Panie Macieju, nie wiem czy jest to do wykonania ręcznie.
Cóż za okropny brak wiary! :)

W międzyczasie zaliczyliśmy wizyty w ogrodzie japońskim we Wrocławiu, nie udało się w Berlinie, ale odwiedziliśmy za to Ogrody Japońskie w Janowicach. Polecamy!


Linki-inspiracje:
  • Ogród japoński we Wrocławiu
Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_Japoński_we_Wrocławiu
Blog: http://www.ogrod-japonski.wroclaw.pl/
  • Ogród Japoński w Janowicach koło Bielska-Białej
http://www.ogrodyjaponskie.pl/
  • Arboretum w Rogowie
http://arboretum.sggw.pl/
  • Hortensje! Żona i p. Monika mają słabość do tych kwiatów :)
    Pani Monika do kompletu proponuje jeszcze kalinę koralową:
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=Kalina+koralowa
  • profesjonalna ziemia, tańsza niż w workach:
http://www.krajewscy.pl/
  • oświetlenie - lampy są naprawdę niesamowite! Taki sześcian biały z tych mniejszych fajnie wyglądałby na tym tarasie od zachodu.
    na ten od południa trzeba byłoby pomyśleć o czymś innym, bo jedyne odpowiednie dla niego miejsce przeszkadzałoby w ustawieniu latarni.
http://www.sklep.gardenplanet.pl/pl/oswietlenie-ogrodowe/product_details/1277/331/lampa-ogrodowa-szescian-bialy.html
  • zdjęcia płytek 10x10cm:
http://www.interstone.pl/min.php?id=m_04202.JPG&p=04202.JPG&nazwa=%A3UPEK%20ZIELONY%20CH&opis=grzy_1.5x10x10%20p%B3ytki&stan=21,43&jm=M04202&rez=0&symbol=04202&ply=2337&blok=945
  • łupek "srebrny":
http://www.interstone.pl/index.php?go=asortyment&show=prod&id=196&cat=4&lang=PL
  • książka - zamówiliśmy!
http://www.amazonka.pl/scientific-technical-and-medical/the-modern-japanese-garden-99900209435.bhtml

Dzisiaj bez porad :)
No dobrze, może jedna:
  1. nie warto tracić czas na negocjowanie z Małżonką konieczności zakupu małej kopareczki-spychaczyka, takiego jak tego tutaj:

    Na pewno jednak warto zainwestować w dobry szpadel. Polecam! Nawet +70 zł, to jest kwota, której nie będziemy żałować! My wybraliśmy taki:

    http://pol-pl.fiskars.com/Produkty/Pielegnacja-gleby/Szpadle/131400-Szpadel-ergo-prosty